Chodíme-li krajinou, často spatříme nově opravené nádrže na málo vodných tocích s obrovskými, předimenzovanými přelivy s délkou hrany přes 10 m. Někteří projektanti navrhují zásadně přelivy všech nádrží na převedení stoleté vody. Neuvědomují si, že v předmětu ČSN 752410 Malé vodní nádrže je uvedeno „Pro nádrže s celkovým objemem menším než 5 tisíc m³ se doporučuje normu použít přiměřeně podle místních podmínek“. Dle odstavce 7.1.2 ČSN 752935 „Posuzování bezpečnosti vodních děl při povodních“ je možné navrhovat v odůvodněných případech přeliv na převedení dvacetileté vody. Praktickým příkladem jsou např. velmi malé vodní nádrže s celkovým objemem menším než 5 000 m³
Také projektanti často striktně dodržují tabulku č.2 ČSN 752410 „Převýšení koruny hráze nad maximální hladinou na základě vlivu větrových vln“. Minimální výška koruny hráze nad maximální hladinou je dle této tabulky 33 cm Je-li po hrázi vedena komunikace, přičtou k těmto 33 cm ještě 40 cm konstrukčních vrstev a rázem je maximální hladina 70 cm pod korunou hráze. To má dopad zejména na konstrukce lichoběžníkových přelivů, které se nad maximální hladinou dále rozšiřují. Častým argumentem pro návrh obrovských přelivů je domněnka, že převedení Q100 je nepřekročitelný požadavek při zpracování posudku k zařazení vodního díla do kategorie z hlediska TBD. Z vlastní mnohonásobné zkušenosti mohu ale tuto domněnku vyvrátit.
Jednoduchým návodem pro to, kdy je možné navrhnout přeliv pouze na převedení dvacetileté vody je posudek pro zařazení vodního díla do kategorie, který musí být pro každou nádrž vypracován. V případě, že se v textu posudku objeví věta „V případě havárie vodního díla vzniknou škody pouze na vlastní hrázi vodního díla……potenciál škod P=0 bodů“ není mnoho důvodů navrhovat přeliv na převedení stoleté vody.
Musím se předem ohradit, proti nařčení, že podceňuji bezpečnost vodního díla za povodní. V žádném případě! Jen je nutné rozlišovat. Při přelití hráze rybníčku s plochou povodí do 1 km 2 , s obsahem vody několika set m 3 se voda rozleje do neobydlených pozemků pod nádrží a nezpůsobí žádné škody. Tam je možné uvažovat návrhový dvacetiletý průtok, maximální hladina může být klidně 10 cm pod korunou hráze. Opačným příkladem je nádrž nad obcí s obsahem několika tisíců m 3 vody. Tam je samozřejmě nezbytné postupovat striktně podle ČSN 752410 a ČSN 752935.
Všichni autorizovaní projektanti VODOHOSPODÁŘSKÝCH STAVEB musí brát na zřetel, že jejich autorizovaným oborem je také KRAJINNÉ INŽENÝRSTVÍ. Jsou povinni řešit nejen bezpečnost stavby, ale také začlenění nádrže do okolní krajiny.